Nowy obowiązek przedsiębiorców od 1 stycznia 2024 r.
Wdrożenie Dyrektywy SUP do polskiego prawa stanowi dla wielu przedsiębiorców wyzwanie ze względu na różnorodność branż i produktów. Proces adaptacji okazał się trudniejszy, niż zakładano, a dodatkowym problemem jest niejasność wielu zapisów ustawy oraz brakujące interpretacje. Niezależnie od branży, zaczynając od restauracji po producentów opakowań – każdy przedsiębiorca ma obowiązek dostosować się do nowych regulacji.
Oprócz pobierania stosownych opłat za wydawane opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, przedsiębiorcy są także zobowiązani do zapewnienia dostępności opakowań alternatywnych, wytworzonych z materiałów innych niż tworzywa sztuczne, w tym innych niż tworzywa sztuczne ulegające biodegradacji lub dostępności opakowań wielokrotnego użytku.
Z dniem 1 stycznia 2024 roku polskich przedsiębiorców zaczęły obowiązywać trzy rozporządzenia:
- w sprawie opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań;
- w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami;
- w sprawie stawek opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych
Rodzaje opłat
Opłata konsumencka
Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek, taka opłata wyniesie 20 groszy od sztuki. Natomiast w przypadku pojemników (z pokrywką lub bez) na żywność, która przeznaczona jest np. do bezpośredniego spożycia (na miejscu lub na wynos), opłata za sztukę wyniesie 25 groszy.
Jest to kwota netto, do której zgodnie z interpretacją Ministerstwa Klimatu i Środowiska należy doliczyć stosowny podatek VAT.
Nieprzestrzeganie wytycznych dyrektywy SUP może wiązać się z wysokimi karami finansowymi, które wynoszą od 10 tysięcy złotych do nawet 500 tysięcy złotych (limit kary za niepobieranie opłaty konsumenckiej wynosi 20 000 zł).
Opłata producencka
Zgodnie z rozporządzeniem, jeśli logo firmy przedsiębiorcy widnieje na opakowaniu to jest on dodatkowo zobowiązany do uiszczenia opłaty producenckiej.
Szczegóły dotyczące tego obowiązku znajdują się w rozporządzeniu: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230002686/O/D20232686.pdf
Sprawozdawczość w systemie BDO
Do dnia 15 marca każdego roku każdy przedsiębiorca, który wprowadza na rynek polski produkty w opakowaniach, zobowiązany jest do sporządzenia raportu rocznego w systemie BDO za rok poprzedzający. W sprawozdaniu należy między innymi wyszczególnić ilości wydanych opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego oraz kwotę pobranych od konsumentów opłat. Dodatkowo, jeśli dotyczy, wypełnić także szczegóły dotyczące opłaty producenckiej.
Każdy przedsiębiorca wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach jest obowiązany do prowadzenia ewidencji tych opakowań, która powinna zawierać m.in. masę oraz rodzaj opakowań (z uwzględnieniem materiału i charakterystyki), okres objęty ewidencją oraz dane identyfikujące firmę.
Więcej szczegółowych informacji można odnaleźć na stronie informacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska
https://www.gov.pl/web/klimat/produkty-jednorazowego-uzytku-z-tworzyw-sztucznych-sup
Ostatnie artykuły
Masz dodatkowe pytania?
Zobacz inne wpisy
Opakowania na sushi
Opakowania cukiernicze
Opakowania cateringowe
Akcesoria dla gastronomii
Edycja Limitowana